Wiredaholm och Lanna omgång 4
Vårt förstalag var i Wiredaholm och avslutade seriespelet i Div 1 och laget avslutade också spel i div 1. Det blir nedflyttning till nästa år. Vårt spel under säsongen har helt enkelt inte varit tillräckligt bra. Nu i Wiredaholm var det extra dåligt, vi slutade sist på Wiredaholm och kom dessutom sist i hela serien. Inte alls bra. Vi hade dock 2 st som får godkänt och det är Jan-Åke Royson och Hans-Erik Johansson, som hade 83 respektive 86 slag, men vi andra 4:as resultat var 90 och över. Inte bra, men det är bara att komma igen. Tävling? ja naturligtvis, men ”lek för pensionärer”? Kom ihåg det. Världen går inte under för en dålig golfrunda! Vi tränar hårt på gymmet i vinter och kommer igen nästa år.
Här är sammanställning på lagresultat och individuella resultat per lag.
H70-Div 1 2019 Lag slutställning H70-Div 1 2019 individuellt på Wiredaholm
Resultaten från Lanna kan redovisas, men total sammanställning är det kaos i. Det är resultaten från Tobo, som är väldigt konstiga och det verkar som det ändrats, de som tidigare hade DQ, har nu plötsligt resultat, så det får vi återkomma till. Resultaten från Lanna ser ut så här: H70-Div 2 Lag och individuellt Lanna
Vi får återkomma med totalen senare.
Glasriket och Alvesta omgång 3
5 augusti spelade våra båda H70-lag seriespel, och förstalaget var på hemmabanan och 2:a laget fick åka till Alvesta. Så här blev resultaten lagmässigt: H70-Div 2 Alvesta, lag och individuellt
och Div 1: H70-Div 1 lag och individuellt 2019
Om ni har kollat lagresultaten på Min Golf, så finns det många fel i de redovisningarna beroende på att vissa klubbar inte läst manualerna ordentligt. Det största felet är man tagit bort spelare om de inte är med i en senare tävling än de föregående tävlingarna och då försvinner den spelarens resultat från tidigare tävling. Alla spelare skall finnas kvar hela säsongen även om de bara är med i en tävling. Alla klubbar har fått order att köra in spelarna igen och inte förrän det är gjort, så blir listorna inte rätt. Jag gör sammanställningar på det sättet som Pierre Oksanen gjorde innan det nya systemet gjordes, så jag påstår och tror att den redovisningen som vi i Glasriket har skall vara rätt. 100% säker kan vi inte vara, så lite reservation är det.
(Manualen är på 15 sidor, så det tar ju en stund att lära sig)
Då ser Div 1 ut så här: H70-Div 1 2019 efter Glasriket
Och div 2 så här: H70-Div 2 Lagresultat efter Alvesta
A6 ochTobo omgång 2
Den 27 maj var lag 1 på A6 och belade en hedrande 9 plats av 11 lag. Rankingmässigt är vi 10, så en liten bättre insats. Vår bäste spelare var Göran Svensson som gick runt på 77 slag brutto.
Så här blev resultaten: Smålandsserien H70 Div 1 A6 19-05-27
Så här är resultatredovisningen på det gamla sättet: H70-Div 1 2019 efter A6; H70-Div 1 2019 individuellt efter A6
Lag 2 spelade på Tobo den 3 juni. När några bollar var kvar kom det regn och åska och tydligen har tävlingsledningen avbrutit tävlingen, och man avvaktade inte att vädret blev bättre utan de 12 som återstod att spela färdigt åkte hem och därmed anses dessa spelare diskvalificerade, vilket innebär att deras resultat blir sämsta scoren i ronden +10 slag, d v s 116 slag. Tyvärr blev det så, och tävlingsledningen har nog gjort ett felaktigt beslut att avsluta det hela.
Resultaten blir då efter detta: H70-Div 2 Mellan 2019 efter Tobo; H70-Div 2 Tobo 19-06-03
Växjö och Oskarshamn omgång 1
Årets seriespel i H70 började för div 1 på Växjö GK. Det var tufft väder i början av rundan, blev bättre efterhand, men vårt lag hade inte sin bästa dag.
Så här blev resultaten: H70-Div 1 Växjö 19-05-06
2:a laget var i Oskarshamn och placerade sig på 6:e plats av 9 lag. Resultat: H70-Div 2 Oskarshamn 19-05-06
Vill du se resultaten mer i detalj, logga in på Min Golf och sök efter tävlingen.
- Seriespel H70&H80 2019 INBJUDAN
- Seriespel H70&H80 2019 INFORMATION
- Seriespel H70&H80 2019 SPELPLATSER & SERIESAMMANSÄTTNING Rev 12/4
OBS! Spelplatser och seriesammansättning är preliminär pga att efteranmälda lag kan tillkomma (senast 15/4).
OBS 2! Datum ändrat för spelomgång 2 för H70 div 1 - Intresseanmälan
